Сьогодні:

Вхід для методистів ВІППО 

Останні новини:

Новини ВІППО » На головну

Всеукраїнський круглий стіл, присвячений 112-й річниці з дня народження Юзефа Лободовського

Бер 21
25
Переглянути фото події

Поет, що ляхом був, та славив Україну у піснях...

 

25 березня 2021 року у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти відбувся Всеукраїнський круглий стіл, присвячений 112-й річниці з дня народження Юзефа Лободовського (1909-1988 рр.) - польського письменника, поета, перекладача, публіциста, який захоплювався українською культурою і пропагував її в Європі.

Захід відбувся з ініціативи Генерального консульства Республіки Польща в м. Луцьку, у співпраці з ВНУ імені Лесі Українки та педагогічною спільнотою Житомирщини. Мета зустрічі - зацікавити педагогів спільною історичною спадщиною України та Польщі, зокрема життям та творчістю Юзефа Лободовського, його просвітницькою діяльністю. Запропонувати учителям історії, польської мови та літератури, студентам і учням нові відомості про нашу минувшину, додати ще один важливий пазл у картину спільної історії.

 

Перед учасниками, а їх на захід зареєструвалося понад 60 осіб, виступила Світлана Іванівна Кравченко - професор ВНУ імені Лесі Українки, доктор наук із соціальних комунікацій. «Україна у житті та творчості Юзефа Лободовського» - такою була тема виступу пані Світлани, яка здійснила ґрунтовне дослідження  життєвого і творчого шляху Ю. Лободовського. Зокрема, опубліковано декілька статей, а у 2019 р. побачила світ книга «Юзеф Лободовський - митець, мислитель, бунтар та українофіл. Життя і творчість». Книга стисло описує життя, світогляд і доробок письменника в різних галузях культурної праці, повертаючи його ім’я в історію та колективну пам’ять українців. Також пані Світлана взяла участь у відеорозмові на ютюб-каналі «Польський поет-бунтар із козацькою кров’ю Юзеф Лободовський», що відбулась у рамках проєкту Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» у січні 2021 року.

 

Світлана Іванівна представила учасникам неординарну постать Юзефа Лободовського, літературний талант і творчість, неймовірний інтелект, глибокий аналітичний розум та дар передбачення, яким він володів.

Для усіх зацікавлених вищезазначена книга доступна на репозитарії університету за посиланням:

https://evnuir.vnu.edu.ua/handle/123456789/19365?fbclid=IwAR3VIs6s8Sj2XacQ9fM7fJ0ZD1RNDXgLq13gETpM3kMnvbOrxI2oO5A_KBo .

Поділилася з колегами своїми знахідками член Польського історичного  товариства, учитель історії ЗОШ І-ІІІ ступенів № 36 імені Я. Домбровського міста Житомира пані Любов Котенко. «Українсько-польські відносини на переломних етапах історії в творчості Юзефа Лободовського та використання можливостей шкільних курсів історії, літератури, польської мови у їх висвітленні» - такою була тема її виступу. Любов Володимирівна своєю емоційною промовою про Юзефа Лободовського, його літературну спадщину, роль як митця, публіциста, викликала щире зацікавлення серед колег, учасників круглого столу. А матеріали дослідження, здійсненого пані Котенко та люб’язно запропоновані усім охочим, будуть використовуватись під час уроків історії, мови та літератури та допомагатимуть краще розуміти польсько-українські культурні взаємини.

 

До діалогу долучився і пан Роберт Чижевський, директор Польського Інституту у Києві, радник Посольства Республіки Польща у Києві. Постать Юзефа Лободовського, його життя, громадянська позиція та можливість «переписати» певні сторінки спільної історії викликали щире зацікавлення у пана директора, який у одному інтерв’ю сказав: «Свою роль я бачу у віднаходженні того, що між нами спільне, що нас зближує. Можу навести проте багато прикладів того, що нас єднає, де ми можемо зводити спільні пам’ятники». Тема та предмет круглого столу - якраз один із таких прикладів.

На завершення слово взяв Дем’янюк Олександр Йосипович, заступник директора ВІППО, доктор історичних наук, професор. Олександр Йосипович подякував спікерам круглого столу за цікаві дослідження, за відкриття такої неординарної, виняткової постаті, якою був Ю. Лободовський.

У роботі круглого столу взяли участь педагоги з Волині, Рівненщини, Житомирщини, Тернопільщини, Запорізької області, міст Києва та Одеси.

Слова подяки усім, хто долучився до організації та проведення цікавого, пізнавального заходу.

 

Програма

Л. Бондарук, завідувач відділу гуманітарних дисциплін ВІППО

 

 

 

Нагору