
Сьогодні:
Всеукраїнський круглий стіл про використання спадщини української діаспори в освітньому процесі сучасної школи |
Лис 22
17 |
![]() Відповідно до плану роботи Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти 17 листопада 2022 року відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Духовна та культурна спадщина української діаспори в освітньому процесі сучасної школи». Актуальність проведення заходу викликана обговоренням проблеми наповнення освітнього простору сучасної школи україноцентричним змістом в умовах російсько-української війни, зокрема, використання для цього навчального і виховного потенціалу духовної та культурної спадщини української, в т. ч. волинської, діаспори.
Онлайн-участь у круглому столі взяли науково-педагогічні, наукові та педагогічні працівники, керівники закладів освіти, краєзнавці, архівні та музейні працівники міст Києва, Львова, Тернополя, Рівного, Острога, Луцька, Волинської області, керівники і науковці провідних центрів дослідження та вивчення української діаспори: НДЦ «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара» Національного університету «Острозька Академія», Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Центру дослідів Волині та Науково-дослідного інституту Лесі Українки при Волинському національному університеті імені Лесі Українки, Волинської богословської православної академії та ін.
Учасники розглянули заплановані тематичні напрями: політичний, культурний і духовний феномен української діаспори; художня та мистецька спадщина української діаспори у викладанні шкільних предметів; дослідження та взаємовідносини із представниками діаспори — важливий напрямок шкільного краєзнавства; культурний внесок діаспори в становлення незалежності України; українська діаспора в протистоянні російській агресії в Україні.
«Закордонному українству в зовнішньополітичній стратегії України» присвятила свій виступ Алла Атаманенко, доктор історичних наук, професор, директор НДЦ «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара» Національного університету «Острозька Академія». «Діяльність діаспори для України в умовах повномасштабної війни» та організуючу роль у ній Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» розкрили його наукові співпрацівники Оксана Горда та Оксана Трумко. Ряд виступів присвячено відомим культурним, громадським та релігійним діячам української діаспори, зокрема, письменнику Юрію Косачу (Сергій Романов, доктор філологічних наук, Луцьк), лесезнавцю Петру Одарченку (Алла Диба, Київ), митрополитам УАПЦ в Західній Європі Анатолію Дублянському, Полікарпу Сікорському, Никанору Абрамовичу (Владислав Фульмес, кандидат історичних наук, протоієрей, Луцьк), засновнику волинської бібліографії Максиму Бойко (Анатолій Силюк, Луцьк), археологу й історику Олександру Цинкаловському (Мирослава Стольницька, Володимир), письменнику Уласу Самчуку (Олена Панасюк, Рівне) та ін.
Учасники круглого столу заакцентували увагу на недостатній увазі вчителів-предметників до активного використання літературно-мистецької і наукової спадщини та педагогічних напрацювань української діаспори ХХ-ХХІ ст. в освітній практиці сучасної школи, зокрема в умовах повномасштабної війни росії проти України, геноциду українського народу.
Модерували круглий стіл доктор історичних наук, професор, заступник директора з науково-педагогічної діяльності Волинського ІППО Олександр Дем’янюк та методист відділу освітньої та інноваційної діяльності Анатолій Силюк. Матеріали круглого столу в повному обсязі будуть опубліковані в електронному збірнику, доступному для широкого загалу на сайті ВІППО. Програма круглого столу тут: http://vippo.org.ua/files/conference/—1668584024816320.pdf
Анатолій Силюк, методист відділу освітньої та інноваційної діяльності ВІППО
|