Сьогодні:

Вхід для методистів ВІППО 

Останні новини:

Новини ВІППО » На головну

Виставка «Шкільна преса Волині» з фондів Музею історії освіти Волині організована в бібліотеці ВІППО

Бер 23
07
Переглянути фото події

Сьогодні шкільна преса існує у більшості країн Європи. Зміст шкільної газети - це «очі й думки» кожного мешканця школи. Це коло інтересів дітей, їх переживань, турбот і пошуків, злетів і падінь, труднощів і перемог. Тому, не дивно, що багато шкіл Волині, як і України, в період незалежності та розвитку демократії активно створювали і розвивали власні газети та журнали, які виходили чималими тиражами.

Шкільна газета - це набір новин і статей / розповідей, які пройшли редакційне оброблення та призначені для читання школярами. Шкільна газета може бути в паперовому (стінгазета / друкований варіант) або електронному (інтернет-версія, у форматі pdf) вигляді.

 

Мета шкільної газети - надавати актуальну, цікаву, корисну інформацію для школярів в зручний час і в зручному місці. При цьому в школярів та вчителів, які беруть участь у випуску газети, цілі можуть бути різними.

Шкільна газета є одним із засобів, який інформує, стимулює, змушує думати, міркувати, організує тощо, дає можливість самоствердитись, одним словом, виховує.

Організація роботи шкільної редакції відбувається у вигляді ділової гри і є доступною в багатьох інтерактивних формах. По-перше, розподіл обов’язків у редакції - вибір головного редактора, заступника, кореспондентів, фотожурналістів, коректорів, верстальників. По-друге, це проведення навчання своєї ж редакції, проведення редакцією-газетою різних акцій і конкурсів і, звісно ж, випуск газети.

 

Працюючи в шкільній газеті, діти отримують деякі професійні знання: як написати статтю, оголосити акцію, конкурс, анкетування, опитування, відповідно, як розповсюджувати газету, а також як її верстати, використовуючи Microsoft Word Publisher, Power Point, як вставити картинку чи фото, як розробити дизайн газети тощо.

Члени редакції планують випуск кожного номера газети: визначають провідну тему, основні статті, фотографії, конкурси та розподіляють відповідальних за виконання завдань, визначаються зі строками. Коли підходить строк здачі матеріалу, до роботи приступають коректори та верстальники. Коли сигнальний номер готовий, його критично розглядає головний редактор. І коли номер схвалений головним редактором, тираж газети друкується для школи.

Існують різні способи поширення газети серед учнів: вона видається по одному номеру на клас, поширюється за певну суму, установлену редакцією в результаті проведених опитувань серед учнів школи, бо треба покривати витрати на папір і фарбу; розповсюджується за передплатою.

Звісно ж, щоб газета користувалась успіхом серед учнів, вона повинна бути цікавою й кольоровою. Беручи номер газети в руки, кожна дитина сподівається побачити в ній щось таке, що стосується особисто її або сфери її інтересів. Уся робота редакції відбувається під керівництвом куратора - учителя. І від того, наскільки зацікавлений сам учитель, залежить і результат роботи всієї редакції.

 

Як свідчить час, шкільні газети затребувані і учнями, і педагогами, і батьками. Виховна цінність цього велика. Через ЗМІ / шкільну газету можна впливати, формувати розуміння й думки, зацікавлювати та стимулювати, виховувати лідерські якості особистості дитини, шкільне та учнівське самоврядування.

Сформований у Музеї історії освіти Волині фонд шкільних газет і журналів нараховує понад сотню примірників. Хронологічні рамки та якість видань свідчать про інтенсивний розвиток шкільної періодики в кінці ХХ - початку ХХІ століття. Це було пов’язано і ініціативою президента громадської організації ВОАМТК «РЕМІС» Сергія Ніліпюка, засновника і видавця загальноукраїнської газети учнівської молоді «Бриз» (м. Ківерці), що виходила в трьох номінаціях: Кур’єр, Школяр, Юність, створити на Волині та Україні мережу шкільних газет.

 

У 2003 році в Луцьку за підтримки адміністрації міста пройшов ІІ Всеукраїнський фестиваль шкільної преси «Ліга Тура. Міф». У 2003-2004 роках дирекції ряду шкіл міста здійснили спробу видавати свої газети. Підсумком цієї роботи став організований 8-10 травня 2004 р. на базі Луцької гімназії № 4 Перший міський фестиваль учнівської преси «Яблунева гілка» за ініціативи волинського письменника і журналіста Сергія Цюриця, в якому взяли участь 14 шкільних редколегій міста та гості з Рівненщини і м. Хелма Республіки Польща. Луцька гімназія № 4 офіційно зареєструвала своє шкільне видання «Золоті комірці» та педагогічний журнал «Промінь». Колектив газети «Бриз» надавав безкоштовно свою комп’ютерну базу для виготовлення оригінал-макетів, верстки, друкування і рекламної підтримки всім освітнім закладам міста і області, які бажали видавати свою власну шкільну газету. Цьому проєктові всіляко сприяли і підтримували Волинське обласне управління освіти і науки та Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти.

 

На виставці експонуються окремі номери шкільних газет та журналів освітніх закладів Луцька та області 1998-2018 років, які будуть цікаві широкому загалу педагогів, учнівської молоді, дослідникам історії освіти краю.

Виставку шкільної преси із фондів Музею історії освіти Волині можна оглянути в бібліотеці ВІППО протягом березня 2023 р.

 

Перелік експонованих шкільних газет Волині:

Ліцеїст. Інформаційний вісник Нововолинського обласного ліцею-інтернату. 1998-2002 рр.

Вісник ліцею. Волинський ліцей-інтернет. 2006 р.

Гроно. Орган Луцької спеціалізованої школи № 1. 2002-2009 рр.

Шкільний кур’єр. Газета Луцької ЗОШ № 3. 2004 р.

Золоті комірці. Газета Гімназійної республіки. Луцька гімназія № 4 імені Модеста Левицького. 2005-2006 рр.

Шкільні сходинки. Класний часопис. Класна газета 1-В класу. Осінь-зима 2011 р. Луцька гімназія № 4 імені Модеста Левицького.

Шкільні сходинки. Класний часопис. Класна газета 1-Г класу. Осінь-зима 2011 р. Луцька гімназія № 4 імені Модеста Левицького.

Шкільні сходинки. Класний часопис. Класна газета 3-В класу. Осінь-зима 2011 р. Луцька гімназія № 4 імені Модеста Левицького.

Промінь. Журнал. Інформаційно-методичний бюлетень. Луцька гімназія № 4 імені Модеста Левицького. 1999, 2005 рр.

Шкільне життя. Луцький навчально-виховний комплекс № 7. 2008 р.

Гнідавське гроно. Газета Луцького НВК «Гімназія № 14». 2011-2014 рр.

Мрія. Газета гімназії № 21 м. Луцька. 2001 р.

Свіжий вітер. Учнівська газета Луцької ЗОШ № 23. 2006 р.

Шкільна парта. Інформаційний бюлетень ЗОШ № 25 м. Луцька. 2004-2005 рр.

Палац дитинства. Палац учнівської молоді м. Луцька. 2005-2008 рр.

40а. Щомісячна газета шкільної спільноти. ЗОШ с. Гірка Полонка Луцького району. 2013 р.

Шкільний вісник. Журнал гуртка «Основи журналістики» Підгайцівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. - гімназія» Луцького району. 2013 р.

Свобода слова. Незалежний орган учнівського самоврядування ЗОШ І-ІІІ ст. с. Боратин Луцького району. 2008 р.

Шкільний квартал. Шкільна газета Баївської ЗОШ І-ІІІ ст. Луцького району.

Весела перерва. Загальноосвітня школа-комплекс № 5 м. Ківерці. 2004-2006 рр.

Велика перерва. Щомісячник Ківерцівської районної гімназії. 2003 р.

Гімназист. Інформаційний вісник Ковельської міської гімназії. 2013 р.

Гімназист плюс. Газета КЗ «Ковельська міська гімназія імені Олени Пчілки». 2017-2018 рр.

Діалог. Газета ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубечне Старовижівського району. 2007-2008 рр.

ХамеLEON. Шкільна газета. НВК с. Заліси. 2012-2015 рр.

Вісник школи. Інформаційно-популярний вісник ЗОШ І-ІІ ст. с. Зубильне Локачинського району. 2018 р.

Шкільний експрес. Інформаційний вісник Учнівської республіки НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. - гімназія» м. Горохова. 2006 р.

Шкільна родина. Газета учнівського та педагогічного колективу Липлянської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату Луцького району. 2010 р.

Меридіан. Газета учнівського самоврядування ЗОШ І-ІІІ ст. с. Підцир’я Камінь-Каширського району. 2012 р.

Школа над Циром. Інформаційний вісник ЗОШ І-ІІІ ст. с. Підцир’я Камінь-Каширського району. 2010-2011 рр.

Класна гімназія. Володимир-Волинська гімназія. 2008 р.

Ліцеїст. Інформаційний вісник Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради. 2002-2015 рр.

Шкільний вісник Козацької республіки. Газета Нововолинської ЗОШ № 3. 2018 р.

Мої Колки. Видання дирекції Колківської школи-ліцею І-ІІІ ст. 2001-2017 рр.

Бриз. Курєр. Дитяча газета. Загальноукраїнська безкоштовна дитяча газета. Засновник Ніліпюк С. І. м. Ківерці. 2004-2017 рр.

Бриз. Юність. Дитяча газета. Загальноукраїнська безкоштовна дитяча газета. Засновник Ніліпюк С. І. м. Ківерці. 2004-2005 рр.

Бриз. Школяр. Дитяча газета. Загальноукраїнська безкоштовна дитяча газета. Засновник Ніліпюк С. І. м. Ківерці. 2005-2008 рр.

Орієнтир. Науково-популярний журнал Центру туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації. 2004 р.

 

Анатолій Силюк, методист

відділу освітньої та інноваційної діяльності 

 

Нагору